Megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának támogatása

Pályázat rehabilitációs akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező jogi személyiségű, vagy jogi személyiség nélküli szervezetek, valamint egyéni vállalkozók számára, megváltozott munkaképességű munkavállalók 2022. évi rehabilitációs célú tartós, vagy tranzit foglalkoztatásának támogatására.

A pályázati felhívás kódja: REHAB-22-TTF

Mi a pályázat célja?

A megváltozott munkaképességű személyek rehabilitációs foglalkoztatásához szükséges foglalkoztatói kapacitás biztosítása, és ezáltal a megváltozott munkaképességű munkavállalók

  • foglalkoztatásának elősegítése,
  • egészségi állapotából adódó munkaerő-piaci hátrányainak ellentételezése,
  • termelő, szolgáltató tevékenységben való közreműködés biztosítása
    • tartós foglalkoztatás keretében, illetve
    • a nyílt munkaerő-piacra való visszavezetése tranzit foglalkoztatás révén;
  • olyan foglalkoztatók és munkahelyek (foglalkoztatási kapacitások) kiválasztása és támogatása, amelyek megváltozott munkaképességű személyek tranzit és tartós foglalkoztatása keretében a munkavállalók képzettségének és egészségi állapotának megfelelő munkavégzési feltételeket biztosítva, az érintettek adaptációs készségét fejlesztve a foglalkozási rehabilitációt megvalósítják.

Ki pályázhat?

Pályázatot nyújthat be minden olyan Magyarországon bejegyzett, a devizajogszabályok alapján belföldinek minősülő, Magyarországon székhellyel rendelkező, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező jogi személyiségű, vagy jogi személyiség nélküli szervezet, valamint egyéni vállalkozó, aki a pályázati felhívás közzétételének napján rendelkezik a Korm.rendelet szerinti hatályos rehabilitációs akkreditációs tanúsítvánnyal.

Mik a pályázat legfontosabb részletei?

Támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás

Támogatható tevékenységek:

  • A megváltozott munkaképességű személyek munkaviszony keretében történő, havi átlagban legalább napi 4 órás, de legfeljebb napi 8 órás tartós, vagy tranzit foglalkoztatása.

A pályázati eljárás alapján biztosított támogatás nem jelenti a támogatásban részesülő munkáltató működésének, illetve tevékenységeinek teljes körű finanszírozását, azt a támogatás a munkáltató által előállított piacképes termékek, illetve az általa nyújtott szolgáltatások révén szerzett  jövedelemmel együttesen biztosítja.

A támogatás célcsoportja: a megváltozott munkaképességű munkavállalók, a közvetlen kedvezményezettek a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató, rehabilitációs akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező munkáltatók.

A támogatás – a tartós és tranzit foglalkoztatás esetén egyaránt – a 2022. január 1. és 2022. december 31. közötti időszakra állapítható meg.

A nyertes pályázatok alapján a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásához kapcsolódó támogatás keretében az alábbi költségek támogathatók:

  • a megváltozott munkaképességű munkavállaló után fizetendő bérköltség (a továbbiakban: bérköltség),
  • a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásának a megváltozott munkaképességgel összefüggő többletköltségei (a továbbiakban: többletköltség).

Az egy munkavállaló után elszámolható bérköltséghez, valamint többletköltséghez nyújtható támogatás megállapítása együttesen történik, a ténylegesen felhasznált egyéni támogatás legalább 60%-át a megváltozott munkaképességű munkavállaló bérköltségére szükséges fordítani.

Az egyéni támogatás bérköltség, illetve többletköltség szerinti megosztásával a nyertes pályázó a záróbeszámolójában számol el.

Egy megváltozott munkaképességű munkavállaló után csak egy munkáltató veheti igénybe a támogatást, függetlenül attól, hogy a foglalkoztatás hány órában történik.

Értékelési szempontok

  • a foglalkozási rehabilitáció jogszabályokban meghatározott céljainak érvényesülése,
  • a munkáltatónak az ellenőrzési jegyzőkönyvekben (Kormányhivatal, Magyar Államkincstár), valamint a korábbi támogatási szerződésekben foglaltak teljesítésén alapuló értékelése,
  • a munkáltatónak a foglalkozási rehabilitáció céljának megvalósulását szolgáló feltételrendszere,
  • a foglalkoztatni kívánt célcsoport helyzete, jelenléte az adott térségben,
  • a foglalkozási rehabilitáció megvalósulásához rendelkezésre álló munkahelyek és munkafeladatok,
  • a munkáltató egyéb bevételeiből a rehabilitációs foglalkoztatás fejlesztésébe és működtetésébe történő visszaforgatás mértéke,
  • az előállítandó termékek, illetve a megszervezett tevékenységek piacképessége, a munkáltatónak a piacok felkutatására irányuló tevékenysége,
  • a munkáltató tevékenység-profilja mennyire szolgálja a foglalkozási rehabilitációt,
  • a munkáltató kapcsolatrendszere az orvosi, szociális, képzési és foglalkozási rehabilitációban részt vevő szervezetekkel, személyekkel,
  • a felajánlott foglalkoztatási kapacitások térségi elhelyezkedése, különös tekintettel a területi foglalkoztatási igényekre és az álláskereső megváltozott munkaképességű személyek összetételére és nagyságrendjére,
  • a pályázónak a foglalkozási rehabilitáció területén elért eredményei vagy referenciái,
  • a pályázónak a foglalkozási rehabilitációval kapcsolatos szakmai fejlesztésekben, programokban, projektekben való részvétele.

Fentieken túl az értékelésnél előnyt élvezhet az a pályázó, aki a 2021. évi pályázatában/támogatási szerződésében vállalt,

  • a támogatotti létszámot 2021. év I-IX. hónapjaiban havi átlagban legalább 98 %-os mértékben kimerítette,
  • a 2020. évi várható teljesítéshez képest a tranzitálásra kerülő, a nyílt munkaerő-piacra 2020-ban sikeresen kihelyezett munkavállalók arányát növelte, vagy
  • a napi munkaidőhöz képest, havi átlagban legalább napi 6 órában foglalkoztatta a foglalkoztatásban részt vevő megváltozott munkaképességű munkavállalókat,
  • a ténylegesen felhasznált támogatásból a megváltozott munkaképességű munkavállalók bérköltségére a II.1. pontban meghatározott mértéken felüli összeget fordított.

További információk a pályázati portálon

Pályázat megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának támogatására

Népszerű pályázatok:

Külpiaci Növekedési Támogatási Program

MGFÜ Energetikai Tanácsadási Voucher Program

A tartósan álláskeresők komplex felmérésének és fejlesztésének támogatásával kiegészülő munkakipróbálási pilot program

Pályázat kertészeteknek ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatására

Pályázat állattartó telepek megújításának támogatására

Pályázat állattartó telepek fejlesztésének támogatására

Pályázat díszkertészeti kisvállalkozások támogatására

Pályázat kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post-harvest fejlesztések támogatására

Pályázat feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatására

Pályázat feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatására

Szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatás 2024

Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás

KKV Technológia Plusz Hitelprogram GINOP Plusz-1.4.3-24

KAP fiatal mezőgazdasági termelői támogatás

Elektromos gépjármű beszerzést elősegítő hitelkonstrukció vállalkozások részére