Takarmány előállító üzemek fejlesztésének támogatása (VP3-4.2.1.3-21)

Pályázat takarmány előállítási tevékenységet végző vállalkozások számára, az előállító üzemek fejlesztésének támogatására, a mezőgazdasági termékek feldolgozásának fejlesztése érdekében.

A pályázati felhívás kódja: VP3-4.2.1.3-21

Mi a pályázat célja?

A Felhívás célja a haszon- és a kedvtelésből tartott állat takarmányozását szolgáló termékek előállítását és piacra jutását elősegítő, technológiai fejlesztést, továbbá a környezeti erőforráshatékonyságot célzó beruházások támogatása.

Ki pályázhat?

Jelen felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be az alábbi feltételeket együttesen teljesítő, a TEÁOR 109 besorolás szerinti, takarmány előállítási tevékenységet fejlesztő támogatást igénylők:

  • Magyarországon székhellyel rendelkező, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező vállalkozás, amennyiben:
    • a támogatási kérelemmel érintett tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul.
    • a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó lezárt üzleti évvel rendelkezik.
    • a támogatási kérelemmel érintett tevékenysége kizárólag Annex I. (2309 árucsoportba tartozó), haszon- és kedvtelésből tartott állatok takarmányozására szolgáló termékek előállítására irányul.

Többségi állami tulajdonban álló gazdasági társaság, illetve központi költségvetési szerv csak akkor nyújthat be támogatási kérelmet, ha ahhoz a Kormány – a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 46. § (1b) bekezdése alapján –előzetesen hozzájárult és az erről szóló dokumentumot csatolta.

Mik a pályázat legfontosabb részletei?

A pályázat keretösszege: 50 milliárd Ft

A támogatás összege: 50 millió – 2 milliárd Ft

Támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás

Támogatás mértéke:

  • a közép-magyarországi régióban legfeljebb 40%
  • a nem közép-magyarországi régióban legfeljebb 50%

A támogatott pályázatok várható száma: 100 – 150 db

Támogatható tevékenységek:

  • A) A takarmány előállításhoz kapcsolódó mezőgazdasági termékek értéknövelése, a piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést célzó beruházások:
    • Takarmány előállításhoz kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek kialakítása.
    • A takarmány-előállítás során a minőség és biztonság szavatolásához kapcsolódó, az alapanyagok, gyártásközi- és végtermékek minőségét szolgáló új eszközök, laboreszközök beszerzése, technológiai rendszerek kialakítása.
    • Takarmány előállításhoz kapcsolódó, üzemen belüli anyagmozgatáshoz és/vagy raktározáshoz és/vagy csomagoláshoz szükséges új eszközök beszerzése.
    • A támogatási kérelemmel érintett takarmány előállítási tevékenységhez kapcsolódóan épületek, építmények építése, kialakítása, bővítése.
    • A támogatási kérelemmel érintett takarmány előállítási tevékenységhez kapcsolódóan energetikai hatékonyságnövelést nem célzó korszerűsítések, felújítások. (pl.: üzemek műgyantázása, víz-és szennyvízkezelési fejlesztések).
    • Takarmány előállításhoz kapcsolódó, áruszállításra használható szállítójárművek (N járműkategória szerint: teherautók és furgonok) beszerzése a Felhívás 5.7 pontjában rögzített
      felső korlát figyelembe vételével.
  • B) Az energiafelhasználás csökkentését célzó korszerűsítések, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása
    1. Energiafelhasználás csökkentésére vonatkozó tevékenységek:
      • Épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése (Utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-csere / korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése stb.);
      • Épületek, építmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése (Fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre, hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése, hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázása stb.);
      • Világítási rendszerek korszerűsítése (Fényforrások, világítótestek cseréje. Kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia-megtakarítást eredményeznek stb.);
      • Technológiai folyamatok, gépek, berendezések energetikai korszerűsítése (Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.).
    2. Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása:
      • Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból. (napkollektorok alkalmazása, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, geotermikus energia használata, biogáz termelés, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása)

Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése (a tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos előírásokat az ÁÚF 10. fejezete tartalmazza).

Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • az 5.5. b) pontban felsorolt általános költségekhez kapcsolódó tevékenységek;
  • a Felhívás 5.5. c) pontjában felsorolt immateriális beruházásokhoz kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése);
  • telepi infrastruktúra fejlesztése (lásd: Fogalomtár);
  • a takarmány előállítás végzéséhez kapcsolódó, a termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási-, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez szükséges informatikai eszközök és szoftverek beszerzése.

A Felhívás keretében a TEÁOR 109 besorolás szerinti („Takarmány gyártása”) tevékenységekhez kapcsolódó, takarmány előállítást szolgáló projektek támogathatóak.

Támogatás a támogatási kérelem benyújtását megelőzően – az ÁÚF 8.6.1 pontjától eltérően – megkezdett projekthez nem igényelhető.

Felújítás, vagy bővítés a Kincstár által lefolytatott, előzetes helyszíni szemlét követően kezdhető meg.

A projekt fizikai befejezésére a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.

Fenntartási kötelezettség

  • A Kedvezményezett a projekt megvalósítás befejezésétől számított 5 évig, a támogatás visszafizetésének terhe mellett vállalja, hogy a projekt megfelel Az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések
    megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2013. december 17-ei 1303/2013/EU Rendelet 71. cikkében foglaltaknak.

A támogatást igénylőnek legalább a projekt összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett részét kitevő önerővel kell rendelkeznie. Az önerő saját forrásból és az államháztartás alrendszereiből származó egyéb támogatásból állhat.

A támogatást igénylő a felhívás keretében értékelési időszakonként egy támogatási kérelmet nyújthat be.

A projekt elszámolható költségei között azon költségek tervezhetők, amelyek a projekt támogatható tevékenységeihez kapcsolódnak, szerepelnek a Felhívásban rögzített elszámolható költségek között, és megfelelnek az általános elszámolhatósági feltételeknek.

Jelen Felhívás keretében – figyelemmel az 5.7. pontban foglaltakra – az alábbi költségek tervezhetők, illetve számolhatók el:

  • a 3.1 pont szerinti tevékenységek (pl.: épületek kivitelezése, új gépek és berendezések vásárlása), számítógépes szoftverek, IKT fejlesztések költségei;
  • az a) pontban említett kiadásokhoz kapcsolódó általános költségek, például az építészek, mérnökök díjai, hatósági eljárási díjak, tanácsadói, projekt-előkészítési és projektmenedzsment költségek;
  • a következő immateriális beruházások: szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése;
  • telepi infrastruktúra fejlesztése.

Értékelési szempontok

  •  Termelői csoporti, vagy termelői szervezeti, illetve szakmai vagy szakmaközi szervezeti tagság
  • Energiahatékonyság javításra irányuló tevékenység és/vagy megújuló energiaforrás hasznosítás
    • Energiahatékonyság javítására irányuló – a Felhívás 3.1.1.1. B.1. pontja alapján végrehajtott – tevékenység esetén 10%-ot meghaladó egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése
    • Megújuló energiaforrás használata
  • Környezeti szempontok érvényesítése
  • A projekttel érintett üzem vonatkozásában a foglalkoztatotti létszám növelése
  • Térségi szempontok érvényesítése
  • Üzleti terv minősége

További információk és pályázatfigyelés

Népszerű pályázatok:

Külpiaci Növekedési Támogatási Program

MGFÜ Energetikai Tanácsadási Voucher Program

A tartósan álláskeresők komplex felmérésének és fejlesztésének támogatásával kiegészülő munkakipróbálási pilot program

Pályázat kertészeteknek ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatására

Pályázat állattartó telepek megújításának támogatására

Pályázat állattartó telepek fejlesztésének támogatására

Pályázat díszkertészeti kisvállalkozások támogatására

Pályázat kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post-harvest fejlesztések támogatására

Pályázat feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatására

Pályázat feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatására

Szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatás 2024

Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás

KKV Technológia Plusz Hitelprogram GINOP Plusz-1.4.3-24

KAP fiatal mezőgazdasági termelői támogatás

Elektromos gépjármű beszerzést elősegítő hitelkonstrukció vállalkozások részére